Temný

Tajemství rodu 02 - Veronika Freimanová

tomato22
Odebírat
zhlédnutí 40 328
93% 376 27

Tajemství rodu 02 - Veronika Freimanová
blog.aktualne.cz/blogy/vladimir-just.php?itemid=21903
Jelikož je
z důvodu cenzury generálního ředitele ČT Petra Dvořáka
na ivysílání video nedostupné, koukněte se zde
INFO:
Rodu herečky Veroniky Freimanové se věnoval druhý díl televizního cyklu Tajemství rodu, který Česká televize připravila do vysílání v roce 2013. Činnost Přemysla Freimana v 50. letech 20. století byla v dokumentu zmíněna jen letmo. O to více však bylo divákům zdůrazněno, že se špatným kádrovým profilem z roku 1968 mohl Freiman na sklonku života pracovat jen jako noční hlídač Muzea Bedřicha Smetany.
Zarazilo mě však, s jakou lehkostí se komentář jednou větou o natáčení „vrcholných událostí padesátých let“ přenesl přes rozporuplnou postavu nikoli dědečka, ale otce protagonistky Přemysla Freimana, z něhož film udělal málem dalšího mučedníka, tentokrát nikoli nacismu, ale komunismu. Bylo-li to opravdu tak, což nepopírám (sám z rodinných zkušeností vím, jak dokázal komunistický režim trvalou šikanou usmrtit i lidi nikdy nevězněné a nepopravené), i tak by to byla jen polovina pravdy. Ta druhá, kterou nám film s ambicí „odkrývat minulost předků“ neodpustitelně zamlčel, byl fakt, že Přemysl Freiman (kromě mnoha desítek servilních filmových agitek) byl režisérem opusu vskutku nepominutelného, který vzdor své krátké délce v celé naší kinematografii asi jen tak nemá obdoby: cca čtvrthodinového dokumentu o tzv. Čihošťském zázraku. Ten se na základě estébácké rekonstrukce události, s velkou filmařskou „přidanou hodnotou“ (patafyzický strojek, údajně hýbající křížkem, nepravý farář na kazatelně, v závěru vatikánský a newyorský „pavouk“) věnoval denunciaci čerstvě umučeného faráře Toufara: Běda tomu, skrze něhož přichází pohoršení (1950). Režisérem byl právě Přemysl Freiman, spoluscenáristou známý sekerník padesátých i sedmdesátých let Jan Kliment. Tuto věc prostě nelze vynechat, už vzhledem k zadání dokumentu (nešlo přece o populární dokumentární make-up herečky, šlo o „historii rodu“).

Zábava

čas přidán

 

29. 09. 2014

Sdílet:

Sdílet:

Stažení:

Načítání.....

Přidat do:

Můj playlist
Přehrát později
Komentáře 12
Nikki Grzesnski
Nikki Grzesnski Před měsícem
V Libkovicich to vypada jak v Cernobylu
Lenka K.
Lenka K. Před měsícem
Nojo, cela prazska kavarna by chtela byt potomkama slechty.. A ono prd, pastevci a ucitele..
Miloslava Patzeltová
Miloslava Patzeltová Před 5 měsíci
Je to moc těžké soudit minulost a pokoušet se dopátrat nějaké pravdy. Všímám si čím dál tím víc , jak jsou věci z dob minulých provázené . Jak jedno bez druhého nelze pochopit . Nelze se podle mě zlobit ani na Veroniku Freimanovou ani na její tetu. Oni jsou už jen ty, které se minulostí svých předků musejí nějak vyrovnat a pokusit se nedělat stejné chyby, jako ti před nimi. Ale jak říkala moje máma, když sem se pro něco na ní zlobila. " Miluško nebudeš dělat stejné chyby jako já , budeš dělat jiné. " :)
Miloslava Patzeltová
Miloslava Patzeltová Před 5 měsíci
@tomato22 Chápu . Je to samozřejmě zrůdnost to co natočil Přemysl Freiman , ale i to jak se jeho vlastní otec k němu a k jeho matce zachoval. Možná tam budou někde kořeny charakteru Přemysla Freimana. Uznávám sice, že někde by pravda měla zaznít celá. Je dobře , že se o takových věcech mluví , ovšm tento pořad bych nepřeceňovala . Nemůžu úplně soudit, ale myslím si , že autorům tohoto pořadu nešlo ani tak o historickou pravdu , jako spíše atraktivnost , zábavu.
tomato22
tomato22 Před 5 měsíci
To samozřejmě, mě šlo o to, že se tam o tom ani slůvkem nezmínily. Obě dámy. Že tatínek natočil neskutečnou špínu a že točil zmučeného Toufara a že je to třeba mrzí..? Nezaznělo nic. Jen že tatínek byl skvělej. Pak jak tam začne sama soudit tu paní a nevybíravě se do ní pouští, mě utvrzuje v pocitu Freimanové podivné bezpáteřnosti, nedočištěnosti... Doba byla zlá a lidi předposraní. Mohlo se to tam ale dle mého aspoň zmínit a památku pátera Toufara tak uctít a otce freimana mírně odčistit tady na zemi. Díky za komentář. Vážím si toho.
George's painting
George's painting Před 6 měsíci
To je banda!!!!!!
Vladimír Vašek
Vladimír Vašek Před 10 měsíci
25:25 To je od ní dost ubohé. V podstatě brání člověka, který významnou měrou přispěl ke smrti kněze Toufara. Vůbec nechápu, proč není v dokumentu zmíněno, že její otec byl bolševické zvíře a natáčel v padesátkách tu nejhorší propagandu...
Fl Na
Fl Na Před 10 měsíci
Ta hrubost proti nevlastní tetě nebyla na místě. Za vlídnost na hubu.
radekkohoutek
radekkohoutek Před 10 měsíci
Je půvabná.
Běla Kyselová
Běla Kyselová Před rokem
Krásný příběh. V rodu je spousta vzdělanců. A pak hrdina. A opravdový. Smekám.
CANDÁT OBECNÝ
CANDÁT OBECNÝ Před 3 lety
chytám z ní nervy pořád by si ráda něco dokazovala tím jak jsou důležití... no to je hrozný
mnaumnaumnau mnau
mnaumnaumnau mnau Před rokem
@Lenka Čermáková Za mě úplně otřesné chování k té nevlastní tetě, která jí nic neprovedla a kdoví kde byla s tím vyhoštěním pravda, bývá často uprostřed dvou výpovědí.
Lenka Čermáková
Lenka Čermáková Před rokem
Odporné chování úplně se mi z ní zvedal žaludek...
David Dudi
David Dudi Před 2 lety
falešná namyšlena herečka
Bohdana Hanzalová
Bohdana Hanzalová Před 4 lety
Hezké... Moji předkové jsou taky Preiningerové z Benešova nad Černou :)
Anna Pociej
Anna Pociej Před 2 lety
Po polsku. Żenujące jest zachowanie tej pani i to, co ona mówi. Podczepia się pod tzw. bohaterów, ale nie umie przyjąć, że życie nie jest proste. Zero zrozumienia, współczucia, normalnego ludzkiego podejścia do krewnych. Ma u mnie ogromnego minusa. Paskudna, nawiedzona baba. Fuj!
jlalis
jlalis Před 5 lety
Toho jejího tátu povedenýho vzali teda hopem! Že se za něj asi stydí,že? Ubohý.
Petr Musil
Petr Musil Před 5 lety
Roku 1950 Přemysl Freiman stačil natočit také svůj zřejmě nejznámější film, který nesl název Běda tomu, skrze něhož přichází pohoršení. Jde o zinscenovanou „dokumentární rekonstrukci“ tzv. Čihošťského zázraku, natočenou za spolupráce komunistické kontrarozvědky. Lživým způsobem jsou popisovány nejen události okolo údajného zázraku, ale celkově útočný duch snímku je primárně zaměřen na římskokatolickou církev a odpůrce kolektivizace. Spisovatel Miloš Doležal, autor knihy o faráři Toufarovi (Jako bychom dnes zemřít měli, NTP, Pelhřimov 2012), považuje Freimanův pseudodokument Běda tomu, skrze něhož přichází pohoršení z roku 1950 za „učebnici bolševické propagandy“.[11] Ztýraný čihošťský farář Toufar byl ve značně zbědovaném stavu za účelem natáčení „dokumentu“ Státní bezpečností dopraven z vězení do Čihoště a nucen k tomu, aby s pomocí drátkového zařízení, které připravili komunističtí vyšetřovatelé, rozpohyboval kříž v kostele. Natáčení této falešné rekonstrukce se neobešlo bez řady komplikací. Fyzicky zdevastovaný Toufar během výstupu na kazatelnu omdlel, takže natáčení muselo být opakováno. Muselo se natáčet v noci, za přísného utajení před místním obyvatelstvem. Komunističtí ideologové prostřednictvím filmu tvrdili, že údajné drátky k rozpohybování kříže farář ukrýval za květinami. Nedošlo jim však, že k údajnému zázraku došlo v adventní době, kdy církevní předpisy v kostelech květinovou výzdobu zakazují. Freimanův film Běda tomu, skrze něhož přichází pohoršení byl v roce 2004 připomenut fiktivní televizní adaptací In nomine patris, v němž se tvůrci pokusili zrekonstruovat okolnosti vzniku původního propagandistického „dokumentu“ z roku 1950. Výsledné znění však působí poněkud tendenčně, snaží se hledat omluvy pro Freimanovy pohnutky a rehabilitovat ho. Podle historiků Jana Jaroše a Petra Kopala však tento pokus budí spíše rozpaky. Zarážející je už jen to, že autoři snímku z roku 2004 na přání Freimanových potomků změnili jméno této postavy a místo Freimana ho označují jako Neumana, přičemž další aktéři příběhu (farář Toufar a další) vystupují v příběhu pod nezměněnými jmény.[13] Rodu herečky Veroniky Freimanové se věnoval druhý díl televizního cyklu Tajemství rodu, který Česká televize připravila do vysílání v roce 2013. Činnost Přemysla Freimana v 50. letech 20. století byla v dokumentu zmíněna jen letmo. O to více však bylo divákům zdůrazněno, že se špatným kádrovým profilem z roku 1968 mohl Freiman na sklonku života pracovat jen jako noční hlídač Muzea Bedřicha Smetany.[14]
Další
Tajemství rodu - Miroslav Donutil
52:29
Tajemství rodu  - Jiří Mádl
51:34
Tajemství rodu 01 Karel Šíp
52:30
Tajemství Jiřiny Švorcové
30:52
Tajemství Josefa Kemra
41:32
zhlédnutí 26 000
Tajemství Radoslava Brzobohatého
32:42
Making Plasma Cutting Machine
19:46
zhlédnutí 2 300 000
Paris 1919
1:34:04
zhlédnutí 309 000
Tajemství Miloše Kopeckého
30:04