Temný

Duše K - tentokrát o respektu k dětem a sebeřízeném vzdělávání s Janou Nováčkovou 12.5.2019

Divadlo Kampa
Odebírat
zhlédnutí 361 212
91% 2 800 255

Jana Nováčková je spoluautorkou konceptu Respektovat a být respektován a také stejnojmenné knihy, které se prodalo 96 000 výtisků (a v současnosti spolupracuje na její revizi). Respektující výchovu nelze zaměňovat za volnou, bezbřehou výchovu, která dětem škodí právě tak jako výchova autoritativní. Známá je také svými kritickými názory na tradiční školství. Po dlouholeté snaze učinit školu pro děti o něco přijatelnější, došla k názoru, že je to nereformovatelný systém a začala se zajímat o unschooling, tedy o vzdělávání, kde si děti mohou rozhodovat o tom, co, kdy, jak a s kým se budou učit, a to ve veskrze demokratickém společenství. Její názory prezentované téměř v sedmdesáti článcích, rozhovorech i vystoupeních najdete na www.respektovani.com/index.ph...

čas přidán

 

13. 05. 2019

Sdílet:

Sdílet:

Stažení:

Načítání.....

Přidat do:

Můj playlist
Přehrát později
Komentáře 0
jamez_loco
jamez_loco Před dnem
dobry den. Ano soucasne skolstvi ztraci smysl. Pani Novackova ma spatnou zkusenost s vnejsi motivaci? Myslim si ze potrebujeme obe motivace i vnitrni i vnejsi ... vnitrni = ja motivuju sebe/ vnejsi = ty motivujes mne ... cloveku nekdy vnitrni motivace chybi nekdy prebyva (biorytmus) a pak potrebuje regulovat tou vnejsi (rodice, ucitele, stat) bohuzel zijeme ve svete, kde jsou ruzne staty. staty, ktere se chteji navzajem likvidovat. Kdyz ze sebe udelame indiany, nebudeme timto vzdelavacim systemem oslabeni a vyhubeni ostatnimi staty prave jako byli indiani?.... vnejsi motivaci nesmazeme, vzdy tady bude, kdo ji teda prevezme? iluminati? :) ...fandim tomuto systemu o kterem mluvite, ale mam obavy, ze se zbori dosavadni skolstvi a ten novy system se taky nepovede, stejne jako se nepovedl kazdy system, ktery jsme v cesku zazili ...opet najdeme chybu v systemu a nebudem resit, neumime, radeji vymyslime zas neco noveho a budeme zkouset ... sbohem Marie Terezie, sbohem pane Komensky, dekujeme za snahu, ale nepovedlo se :) ... mam trosku obavy z teto zmeny. skolstvi je zasadni vec... na druhou stranu si rikam... vzdy do nejak dopadlo a nejak dopadne :)
Drahomíra Majerčinová
Vynikajúce....
veronika leskova
veronika leskova Před 7 dny
Dakujem, krasna diskusia 💚🌞
Katarina Kapusnak
Katarina Kapusnak Před 9 dny
Fantasticke! Klobuk dolu pred touto osvietenou pani 🙏😇❤ Kiezby sa skolstvo zacalo uberat tymto smerom co najskor! Ale ako uz bolo povedane, kamenom urazu su ti spokojni rodicia.... Ako zmenit ich myslenie...??
Jiří alias : Ed Peo Gers
To je výborný rozhovor. Mne škola zprotivila nejen násobilku, tedy matematiku. Ale i český jazyk včetně básniček. Ještě že byli ve škole hezké holky, tedy něco esteticky krásného. To bylo zcela dokonalé vytvarno v té biologické podobě. A protože jsem se nikdy neodvážil tuto krásu ztvárnit dal jsem se alibisticky na moderní umění.
Helena H
Helena H Před měsícem
Dušek vydělává na ignoranci národa. Mít učitelky jako paní Jana, tak čao! 😃 Na štěstí každá generace má vlastní vývoj. Jsme v době Nikilismu nebo- li Nihilismu, který neklepe na dveře, ale už ho mají všichni doma. Einsteina už zřejmě mít svět nebude, ale udržet inteligentní společenství by mohl, je jasné, že nechce 😉
Zdenka Cupcova
Zdenka Cupcova Před měsícem
Vzdělávání podle paní Jany Nováčkové je 100% a naopak dnešní školství raději bez komentáře, protože bylo už vše řečeno.Lituji toho že jsem o tom nic nevěděla, když jsem měla svoje malé děti a proto na tom byly stejně jako dnes.Je smutné že v dnešní době není žádná změna k lepšímu.
MrDoublebass01
MrDoublebass01 Před měsícem
@Helena H O změnu se v naší republice v součtu pokoušeli stovky lidí s nulovým výsledkem. 40 let primitivizmu se z vypláchnutých mozků jen tak nedostane.
Helena H
Helena H Před měsícem
O změnu by se měl snažit každý sám už i ve svém kruhu rodiny. Je snadné dávat vinu druhým a nehnout ani prstem sám doma.
Jan Vincúr
Jan Vincúr Před měsícem
Jsem Husákovo dítě a ve svých 7 letech jsem se sám od sebe spontánně naučil azbuku a základy ruštiny.
MrDoublebass01
MrDoublebass01 Před měsícem
@Jan Vincúr Takovou hloupostí si příznivce nezískáš.
Jan Vincúr
Jan Vincúr Před měsícem
@MrDoublebass01 Polib si
MrDoublebass01
MrDoublebass01 Před měsícem
@Jan Vincúr Můžeš mi odpovědět na moji otázku, nebo jsi takové nemehlo, že ji nechápeš?
Jan Vincúr
Jan Vincúr Před měsícem
@MrDoublebass01 Tak to nečti
MrDoublebass01
MrDoublebass01 Před měsícem
Nedalo by se těch šest vět napsat do jedné zprávy místo jedené věty do šesti zpráv? Musíte to tu tak spamovat?
Jan Vincúr
Jan Vincúr Před měsícem
Když má z někdo z publika nějaký dotaz, měla by být na něho přesměrována kamera. Jinak je to takové neosobní.
Jan Vincúr
Jan Vincúr Před měsícem
V momentě, kdy někdo někoho hodnotí, říká mu tím že se neučí pro sebe, ale pro systém.
Jan Vincúr
Jan Vincúr Před měsícem
Strávil jsem ve škole 15 let, to vše zakončené maturitou, ale dodnes jem nepochopil, k čemu to vše bylo. Vlastně pochopil: K hovnu!
Jan Vincúr
Jan Vincúr Před měsícem
A nikdo ze žákú Summerhill se nedal na politiku. To taky o něčem svědčí, ne?
Jan Vincúr
Jan Vincúr Před měsícem
Že školství není v pořádku je slabé slovo. Protože školství je úplně v piči.
Iveta Maria Fischer
Iveta Maria Fischer Před měsícem
jeste , ze se deti rodi z vasne , jelikoz kdyby se rodily z rozumu ..... ;-)
Cocoa
Cocoa Před 2 měsíci
Napíšete-li negativní komentář, tak vám ho smažou. Je to sekta. Jako za komunismu, pokud se vám něco nezdá, tak vás umlčí. Hrají si tu na demokracii a přitom polovinu komentářů smažou. Objektivitu zde nehledejte.
Jani H
Jani H Před 2 měsíci
dobry den, tak posloucham az dnes a co se tyce poslusnosti, vidime ten vysledek. mame i zakazano dychat a lidi to poslouchaji, maji vnejsi motivaci - kdo strach pred nemoci, kdo strach z pokuty, kdo to neresi, proste rekli noste rousku tak to tak maji vsichni delat. Jeste si nekteri mysli, ze kvuli tem, co rousky nenosi, tak kvuli tem to tak dlouho trva..... a skola, ta se zmenila a ted po resetu snad teda budou vsechny jako Donum Felix
objednavky warwick
objednavky warwick Před 2 měsíci
Doplnění: povinná školní docházka byla uzákoněna v době panování Františka Procházky.
MrDoublebass01
MrDoublebass01 Před 2 měsíci
@objednavky warwick A 95 let před tím existovala podle Všeobecného školního řádu.
objednavky warwick
objednavky warwick Před 2 měsíci
@MrDoublebass01 Povinnou školní docházku pak uvedl do praxe říšský školský zákon z roku 1869.
MrDoublebass01
MrDoublebass01 Před 2 měsíci
@objednavky warwick Kolik hlouposti v sobě nosíte, že dvakrát posíláte totéž? Felbiger žil v době Marie Terezie, takže platilo to, co nařídila Marie Terezie 6.12.1774. Pokud si to nedokážete přečíst, po třetí už prosím odkaz z wikipedie neposílejte. Děkuji.
objednavky warwick
objednavky warwick Před 2 měsíci
cs.wikipedia.org/wiki/Povinn%C3%A1_%C5%A1koln%C3%AD_doch%C3%A1zka
MrDoublebass01
MrDoublebass01 Před 2 měsíci
@objednavky warwick Vždyť to tam máte napsané, že to vytvořil Felbiger podle příkazu Marie Terezie, co vám z toho není jasné?
Zuzana Ledvinova
Zuzana Ledvinova Před 2 měsíci
Za domácí úkoly se dávno pětky nesmějí dávat.A přijetí hodnocení známkou je na rodičích.Proč dítěti vnutí chtít jedničky. Vždyť to není podmínkou.
MrDoublebass01
MrDoublebass01 Před 2 měsíci
A na to jste přišla jak? Pětky mohou dávat učitelé bohužel pořád. A rodiče nemají možnosti učitele v tom zastavit. Takže lžete.
Adriana Kamango
Adriana Kamango Před 3 měsíci
Krásné povídání, já sama jsem zažila to co ta dívenka v 16 letech. Jaká slepá byla moje rodina, učitelé a podobně nebudu zmiňovat, ale pomohla mi hudba a zpěv neukončit trápení nebo nekouřit či brát drogy. Dnes je to řečeno velmi jednoduše, ale tenkrát to bylo šílené. Já děkuji vesmíru,že můj syn i druhý má školu se systémem, který zde je zmiňován. Žijeme v zahraničí, kde je tato škola zdarma a bylo pouze na nás jestli si chceme tento systém vybrat. Já vím, že nám to vesmír zařídil! Protože můj syn je tak svůj a aktivní, že klasické školství by mi z něho udělalo trosku. A již po malých kruckach byla ve školce u nás snaha. Hloupé strašení, podmiňování, souzení. Syn nezlobí, ale je šťastný ze života. Na všechno se ho ptám jestli ho baví, jestli je spokojený. A je. A já děkuji za to. Když poslouchám vyprávění od kamarádek, je to síla. Co je taky sranda, že i já sama i manžel jsme měli problém na nový systém školy. My byli vyloženě vynervovaní, když syn fungoval jinak. 😅 Až teď jsme v klidu. A co se týká vyjadřování názorů vůči různým situacím, změnám, výletům, aktivitám je ze strany školy přijímáno s takovým klidem ,že je to božské 😅 Velice jsme se změnila i já a pomohlo mi to, vnímat sebe bez toho, co si o tom druzí myslí. Tento pocit už neznám. A dělám věci proto,že mám zájem. Syn si bohužel systém školky nepamatuje a nechápe,že jinde to je jinak, čeká mě období vysvětleni aby byl opět vděčný za to, kde je.
VERA
VERA Před 3 měsíci
Do náboženství jsme chodili za razítka 🙈😊😊😊
Ema Rabensova
Ema Rabensova Před 3 měsíci
Přeji školství, aby se již pohlo kupředu. Lidé to potřebují. A dnešní doba nás k tomu krásně tlačí.
MrDoublebass01
MrDoublebass01 Před měsícem
Samo se neudělá nic. Pokud nechcete přiložit ruku k dílu, přání nestačí.
Jaroslav Krejcar
Jaroslav Krejcar Před 3 měsíci
csvid.net/video/video-Fu6kqH4mvMk.html
Jaroslav Krejcar
Jaroslav Krejcar Před 3 měsíci
Zamyšlení nikoliv pro biomasu
Eva Hanáková
Eva Hanáková Před 3 měsíci
Tak tohle byla nádhera. Když si vzpomenu, jak jsem byla na děti protivná kvůli výsledkům ve škole... Zkazilo jim to velký kus dětství - místo abych byla podporující maminou
Tynos Tynos
Tynos Tynos Před 3 měsíci
uzasne, skvela pani
Jan Petr
Jan Petr Před 4 měsíci
*
Lenka Moranova
Lenka Moranova Před 5 měsíci
Ví to i na ministerstvu školství a slibují velkou změnu. Dokonce osekat učení na polovinu. www.seznamzpravy.cz/clanek/revoluce-ve-skolnich-osnovach-ministerstvo-seskrta-ucivo-az-na-polovinu-78909 Než k tomu dojde nebo spíš zda-li, už nemůžeme víc čekat a dáme se do toho nyní sami. Ani upravené osnovy nejsou zárukou, že se toho učitelé budou držet. Přístup bude vždy individuální. Kdo na to kašle od první třídy, má pokoj až do konce. Kdo se snaží, od toho se očekává víc a víc, ale uznání se nikdy nedočká. Laťku mu vytrvale někdo bude zvedat celý život dokud nevyhoří. Každý si musí uvědomit včas svůj strop, zvláště kde má strop jeho dítě. A nebo to brát jako většina a překážky podlézat, obcházet, zkoušení okecat a různé desítky let osvědčené finty, které lze praktikovat dál v zaměstnání. Poprvé jsem se dočetla o dom. vzdělávání od G. Durella z knihy O mé rodině a jiné zvířeně. Jak jsem mu tehdy záviděla! Místo učení pitval mrtvou želvu a bylo by zajímavé vědět, kdyby se místo toho učil, co hustí do hlavy našim dětem dnes a po večerech psal úkoly, jestli bychom znali jeho knihy a jestli by dokázal založit nějakou zoo. Zda by se vůbec věnoval oboru, který ho baví? Většina děti ani neví, co by je bavilo.
MrDoublebass01
MrDoublebass01 Před 5 měsíci
Nechci Vám brát iluze, sám bych si to moc přál ale koukala jste do té Strategie 2030+? Neskýtá mnoho nadějí k lepšímu. A průzkum falešné Pedagogické komory zjistil, že 60% učitelů (=věčných opakovačů žvástů z učebnic) by mělo rádo nařízený ŠVP! To je svinstvo, až se chce zvracet.
Martin Richta
Martin Richta Před 5 měsíci
Tak, paní mi ukradla hodinu mého času. Víc ji nedám. 🤮 Představy této paní a lidí ji podobných jsou mi velmi hodně vzdálené a možná i zvrácené. Moje představa o výchově a vzdělávání je naprosto odlišná. Hlavně ale nesnáším lidi, co jen kritizují, automaticky se staví do role opozice, ale nedomýšlejí věci do konce. Dokážete se představit, kde by sme byli, kdyby se od samého počátku učilo tím jejím "anskúlingem"? Přesně tam, kde naznačoval pán v 2:04 ale jeho komentář musel být přehlédnut, protože nepasuje do krámu. Navíc, aniž by ste to v dobu natáčení tušili, máme tu covid . . . distanční vzdělávání . . . takový odlehčený "anskůling" :) A podívejme se kolem sebe, jak to dopadá? Přesně tak, jak by to dopadlo, kdyby se to slavné vzdělávání zavedlo. Jeden flákač vedle druhého s doměním, že se ztratí v davu. A poslední, čeho bych se chtěl dožít je to, že mi kýlu bude operovat samouk 😉
ForyshaCZ
ForyshaCZ Před 4 měsíci
csvid.net/video/video-aLPA7phRAGw.html
MrDoublebass01
MrDoublebass01 Před 4 měsíci
@Martin Richta Pokud vyvracení Vašich lží považujete za blouznění, jste odsouzen k celoživotní hlouposti. Takže: v klidu otevřete lahváč, v TV zapněte Kameňák a pro jistotu si dítě vůbec nepořizujte.
Martin Richta
Martin Richta Před 4 měsíci
@MrDoublebass01 Pane, Vy blouzníte. Vzal jste si dnes svůj prášek? Evidentně trpíte bludnou představou o ideálním českém občanovi :) Pokud jste přesvědčen o své velikosti, nemohu s Vámi soupeřit a proto tuto debatu ukončuji. Vyhrál jste. Ať Vás doprovází síla 🖖
MrDoublebass01
MrDoublebass01 Před 4 měsíci
@Martin Richta Mluvím o Vás, protože evidentně nejste líný projevit svou nevzdělanost, ale nemáte zájem si zjistit, co unschooling je. Takže mluvíte o něčem, o čem vůbec nic nevíte, patříte do stáda mlčící většiny lidí vedených k poslušnosti, primitivizmu a pasivitě, čtoucí Blesk nebo Aha, koukající na Troškovy Kameňáky a dominantně volící vyšetřovaného estébáka. Ach jo. A vymaštěně se necítím, pokud musím opravovat něčí lži vzniklé na základě nevzdělavatelnosti dotyčného.
Martin Richta
Martin Richta Před 5 měsíci
@MrDoublebass01 A to prosím mluvíte o sobě, nebo se mě snažíte zaškatulkovat do jakési skupiny lidí, na které se v poslední době rádo kouká přes prsty, jako něco méněcenného? Nevím, zdali mě Vás má být líto, když se cítíte vymaštěně . . . ale jelikož se schováváte za anonymní přezdívku, tak je mi to úplně jedno.
Martin Richta
Martin Richta Před 5 měsíci
31:00 škola je plná srovnávání . . . neustálý strach z toho, jestli budu dost dobrá = dle mého úsudku je toto ideální prostředí pro vnitřní motivaci = chci být dost dobrá! To se ale nehodí, protože smyslem tohoto videa je zřejmě kritizovat vše co momentálně je.
ForyshaCZ
ForyshaCZ Před 4 měsíci
csvid.net/video/video-aLPA7phRAGw.html
MrDoublebass01
MrDoublebass01 Před 5 měsíci
To je špatný úsudek a mnoho odborníků ho už po odborné stránce vyvrátilo. Jen čeští učitelé si ne a ne přečíst pedagogickou literaturu alespoň posledních 100 let. Strach není motivace, když ho máte, nemůžete se učit. Nevím, jestli se to vám nehodí, ale dočtete se to v každém skriptu vývojové psychologie a přišla na to dokonce už před 100 lety Maria Montessoriová. Pro všechny podobně hloupé a nevzdělané vč. současných českých učitelů je kniha Tajuplné dětství otevřením dveří k pochopení všech souvislostí.
Martin Richta
Martin Richta Před 5 měsíci
Aha. Takže podle této paní, by se mělo zrušit známkování, ideálně zrušit školní docházku a každé dítě by mělo mít svého psychologa, aby jim ukazoval cestu a výsledkem bude 100% nadšených dětí školou povinných s maximální vnitřní motivací. Další level bude zrušení mzdy. Lidé budou vnitřně motivování, nebude třeba peněz a budeme žít v krásném duhovém světě :)
ForyshaCZ
ForyshaCZ Před 4 měsíci
csvid.net/video/video-aLPA7phRAGw.html
MrDoublebass01
MrDoublebass01 Před 5 měsíci
Jistě že bude nutné zrušit známkování, protože kazí charakter. Důležitá je úcta, tolerance a respekt k druhým lidem a v práci jsou důležité kromě těchto vlastností schopnosti, ne nabiflované vědomosti. Heparinový vrah se také snažil být jedničkář, který byl tradiční netolerantní mařkotereziánskou pruskou kadetkou vychovaný k poslušnosti. A jakmile odešel lékař ze směny, kterého naprosto ve všem poslouchal, stal se sám skutečným jedničkářem, kterému doslova šli nemocní z cesty. A k tuposti a aroganci lékařskou fakultou vychovaný jedničkář primář, který vychován tradiční školou k ignoraci, nadřazenosti a aroganci zjistil až upozorňováním sester teprv za 6 měsíců, že mu vrchní bratr na oddělení vraždí pacienty, na své židli sedí dosud. A stovky pozůstalých za toto jedničkářství truchlí dosud. Duhový svět netřeba, stačí vnímavost a přirozenost. Vaše pomýlené zaměňování odměny, tedy vynucování známkami dělání nepotřebných věcí vs. směny za práci, tedy mzdy už opravdu hraničí s hloupostí. Phdr. Nováčková neříká, že každé dítě by mělo mít svého psychologa co mu bude něco ukazovat, špatně jste poslouchal. Dítěti by měl naopak být dán prostor pro jeho seberozvoj a dospělý by měl pouze na požádání zprostředkovat informace.
L Urzidil
L Urzidil Před 6 měsíci
šikana je nemoc skupiny? Skupina je nemoc ... do skupiny se srocují lidi kteří si říkají že nejsou dost dobří a že skupina je spasí, odmítají svou jedinečnost (duši), což mi jako spása nepřijde, sorry jako ... vlastně je tam cpou i rodiče jako že ve škole se něco naučíš (pže sám jsi úplně blbej - fakt super), ale důvěra korumpuje, i učitele, nemáme po nikom co něco chtít, očekávat, to je problém toho kdo něco očekává, není snad nic víc demotivujícího než když od člověka něco automaticky očekávají ... "dospělí" jsou často mimo sebe, stali se "dospělými" tak, že potlačili své vnitřní dítě = kontakt s realitou, což fakt není dospělost, sorry jako :D ... přijde mi že chtějí jen děti zkazit svýma stádníma ležma co si cpou místo sebe, aby toho jako neuseli nechat, přestat se vymlouvat na vymyšlené stádo, "druhé, ostatní", a další lži ...
Andrea Hvizdosova
Andrea Hvizdosova Před 6 měsíci
Pre mňa jedna z najpodnetnejších častí :) Ďakujem :)
Blanka Jarošová
Blanka Jarošová Před 7 měsíci
Občas z toho mrazí.
Pavel Neckar
Pavel Neckar Před 7 měsíci
Paní Nováčková mě nadchla. Názory, energii, na co elegantně nereaguje, formou jak hovoří, ale hlavně tím, co z ní vyzařuje. Děkuji za přidání videa. 😊
Veronika Štěpánová
Veronika Štěpánová Před 7 měsíci
Ruku na srdce, kolik procent učiva používáme v běžném životě? Je mi třicet a je fuška vymazat, co do nás natlačili ve školách, protože chci svobodně žít a mít v hlavě to co já chci. Mne škola doslova utloukla. Byla jsem veselé hravé štíhlé a hlavně zvídavé dítě. Na konci našeho školského systému vylezla osoba poněkud obézní bez sebevědomí a bez jakékoliv představy, co bych chtěla v životě dělat. Dělám naprosto jiný obor než školu a nejsem určitě jediná. Svobodnou školu bych si přála pro své děti, aby měly lepší start do života.
MrDoublebass01
MrDoublebass01 Před 8 měsíci
Krásný den všem, pokud si tuto zprávu čte někdo, kdo přemýšlí nad založením svobodné školy, pracuje na zakládání, či by se chtěl jinak pokusit o vytvoření prostoru v Praze či stř. Čechách, kde se děti i dospělí budou potkávat a všichni se od sebe učit, dozvídat, moc rád bych čímkoliv, co bude v mých silách, pomohl či se k někomu přidal. Můžete mi napsat na linhartknihy@seznam.cz
Aynarra art
Aynarra art Před 8 měsíci
škola ničí kreativitu a tohle je skvělé video, jsem ráda, že jsem na něj narazila :)
Spaghetti Rogue
Spaghetti Rogue Před 8 měsíci
2:31:13. Moje matka se osobně zná s panem Duškem. Tady tuto problematiku jsme s ním řešili. Je krásné, že i můj příběh může inspirovat.
Kristina Malkova
Kristina Malkova Před rokem
děti by se měli naučit zodpovědnosti, naučit je že mají možnost výběru, ale musí poté přijmout reakci za své jednání....extrém za ně vše řešit, extrém vše nechat na nich....prostě vždy jsou dvě strany , někdy i více možností a ať si dítě samo vybere..a tím se učí...
ForyshaCZ
ForyshaCZ Před 4 měsíci
csvid.net/video/video-aLPA7phRAGw.html
Kristina Malkova
Kristina Malkova Před rokem
můj syn neuměl r a ř a bylo mu 6 let....chodili jsme k několika logopedkám, stále mu to nešlo, ale mě to nebavilo chodit někam kde nedělal pokrok.....říkala jsem si no a co i prezident ráčkuje...holt nebude tabulkové dítě...a přestala jsem tam chodit.....učitelky mi říkali že tam mám chodit že se mu špatně bude učit atd. ignorovala jsem to...první třída ok druhá třída...a najednou ani nevím jak a najednou r a ř uměl...opravdu ani nevím kdy a kde se to naučil....přirozeně
Simona Hotová
Simona Hotová Před rokem
Veľmi inšpiratívne a pre mňa prínosné .. ďakujem a pozdravujem
daniel černý
daniel černý Před rokem
Dotaz.A kdo bude dělat věci,které téměř nikdo dělat nechce a přece jsou důležité.Například práce v noci(řidič,hlídač),práce na pásu a podobně
ForyshaCZ
ForyshaCZ Před 4 měsíci
csvid.net/video/video-aLPA7phRAGw.html
MrDoublebass01
MrDoublebass01 Před rokem
Např. popeláře dělají lidé po výkonu trestu nebo se základním vzděláním. Na hlídače už dlouho požadují firmy lidi invalidní (dostávají na ně příspěvek), práce na pásech brzo budou pasé - např. automobilky už masivně propouštějí, u nás zatím ne tolik kvůli zdejší nízké ceně práce. Práci řidiče vždy budou dělat lidé s nižším iq co neuspěli jinde, a těch bude v každé době a každé společnosti vždy velké množství, takže se nemusíte bát.
Martin
Martin Před rokem
Úžasná paní
Marie Maresova
Marie Maresova Před rokem
v Hradci Králové doporučuji Hučák: hucak.cz/
Edita Dolejšia
Edita Dolejšia Před rokem
Ja nepoužívám slovo někam deti dát, ale strčit... příjde mi to výstižné, co sa týče jaslí, školek a školy.
radovan světlík
radovan světlík Před rokem
I v tak konzervativní Anglii může existovat škola Summerhill!
Linda Štrbáková
Linda Štrbáková Před rokem
otília filčáková
Poláci jsou poslušní díky silnému katolicizmu, hrůůůůza!
Drawing inspiration
21 rokov života mi bolo ukradnutých...
Denisa Navratilova
Denisa Navratilova Před rokem
Děkuji vám. Naprosto zlomový okamžik při poslechu téhle duše k. Jsem v úžasu. A poslechla jsem si to v pravou chvíli.
Laura Krchňáková
Náhodou nemá niekto knižku ktorú spomína,, sebejisté a spokojené dite "??
Peace Equality
Peace Equality Před rokem
na slovensku co znam je lesni skolka v Zajezova..kousek od Zvolen :)
MrDoublebass01
MrDoublebass01 Před rokem
Nepoužívat diakritiku a ještě neumět skloňovat je docela síla.
BÁGL Chaloupka
BÁGL Chaloupka Před rokem
Já tyto školní problémi řeším tak že mám prostě svojí hlavu a vše řeším tak jak si já myslím.Ale je potřeba uznat svojí chybu! ;-)
Luboš
Luboš Před rokem
Je mi 29 let a za posledních 6 let jsem se vzdělal víc, než za 17 let studia i přes to, že u toho chodím do práce. Takže souhlasím a podepisuji v plném rozsahu :D
Ladislav Výsmek
Ladislav Výsmek Před 2 měsíci
Mám to velmi podobně.
J P
J P Před rokem
Myslím že je první velmi důležité vychovat učitele kteří se chopí nového systému školství o kterem je toto povídání. Nejde to ze dne na den a čeká nás ještě dlouhá cesta. Zatím tento styl svobodné vychovy kolem sebe vidím v soukromých predrazenych skolkach a školách...ale někde se holt začít musí:-)
krabatt76
krabatt76 Před rokem
Velice zajímavé a hlavně důležité téma. Paní velice rozumně povídá, ale bohužel stylem "uspávače hadů". Měla by pro příště potrénovat rétoriku.
Sara Ostrava
Sara Ostrava Před rokem
Pokud to pochopíme, dáme šanci dalším generacím.
MrDoublebass01
MrDoublebass01 Před rokem
A pokud nebudeme psát takovéto bezobsažné fráze plné všeobecně známých banalit, jako je ta Vaše, nebudeme mít zbytečně zahlcený internet.
Marica Lada
Marica Lada Před rokem
V Martine na Slovensku máme komunitnú školu Radostná škola:).
Stanislav Hošek
Stanislav Hošek Před rokem
Zdravím, měl bych dotaz, je dobré 4,5 leté dítě stále chválit za každou maličkost, nebo s tím také opatrně? Děkuji.
Klaudia Antusová
Klaudia Antusová Před rokem
super..konečne...tak som svojich chlapcov dobre viedla a vychovávala, a to som pedagóg, ktorý opustil školstvo...nakoľko som nesúhlasila so systémom..nauč sa to a rýchlo to zabudni...nepotrebujem známky , len dokonči tú školu, a máš papier..lebo ho pre tento systém potrebuješ...život je úplne o niečom inom...škola deformuje rozvoj osobnosti...prvý stupeň sú základy.ten druhý stupeň chaos a vzdor, lámanie osobnosti
Michal Skala
Michal Skala Před rokem
Odborně až filozoficky rozebráno, jak padlý a nereformovatelný je současný systém "povinné školní docházky". Vynikající díl!
Marcela F
Marcela F Před rokem
Unschooling pro děti z vyloučených lokalit? To by tyto děti neuměly ani psát ani počítat. Vzdělání pro ně není priorita a nefunguje už vůbec vnitřní motivace.
ForyshaCZ
ForyshaCZ Před 4 měsíci
csvid.net/video/video-aLPA7phRAGw.html
Luboš
Luboš Před rokem
Souhlasím s Vámi, toto byla jediná věc, kdy jsem si řekl "ne, to je fakt blbost" :) ale to je jen tím, že lidé nežijící v těchto lokalitách nemají ani potuchy o způsobu myšlení lidí z vyloučených lokalit. To je prostě přesně ten případ, kdy se dá říct "kdo nezažil, nemůže pochopit ať je sebechytřejší".
Bella Lolita
Bella Lolita Před rokem
Já pracuji v montessori a máme tam děti z demokratické školy, které byly líné a nic se tam nenaučily,
ForyshaCZ
ForyshaCZ Před 4 měsíci
csvid.net/video/video-aLPA7phRAGw.html
Jirka Mucha
Jirka Mucha Před 9 měsíci
Tohle je naprosto nelegitimní argument. Z jaký rodiny děti byly, z jaké konkrétní školy, z jakého prostředí? Svoboda musí být pěstovaná už od narození. Pokud rodiče vychovávají dítě k poslušnosti a pak ho přihlásí do svobodné školy, tak je jasné, že to nebude fungovat a dítě bude svobodu zneužívat. Další věc je, co je lenost? Proč by lenost měla být špatnou vlastností. Co, když to dítě je přesně tam, kde je a kde má být. Neumí sice učivo podle RVP, ale zase třeba zná svojí hodnotu a v dospělosti nebude trpět neurozou.
pedro pipi
pedro pipi Před rokem
Miliarda Dušek má nejlepší vzdelávací pořad v českém éteru. Daleko najlepší.
andrej burlak
andrej burlak Před rokem
mám kamarádku je to balkánka.... horká krev .... nechala se tu vyrazit ze střední páč jim nějakej ,,profesor,, vykládal lži o roce 68... no nic řekla mu jste jen kazatel, abych dostala jedničku musím jen opakovat vaše kázání, smetla mu vše z katedry, dala mu facku a odešla ... vyhodily ji no ale ukázala koule no
andrej burlak
andrej burlak Před rokem
bože vy jste banda debilů.... já prostě šel do tý posraný školy chytl ředitele a říkám... já si nepřeju aby moje děti dostávaly domácí úkoly ... a bylo no
BÁGL Chaloupka
BÁGL Chaloupka Před rokem
Ujde
andrej burlak
andrej burlak Před rokem
nemohu si pomoci.... proč prostě nežít jako vlci... nechme štěnata pirozenému výběru no
ForyshaCZ
ForyshaCZ Před 4 měsíci
csvid.net/video/video-aLPA7phRAGw.html
Lenka Radecka
Lenka Radecka Před rokem
No, musím uznat, že mě tohle video dostalo trochu do "deprese" takhle před začátkem školního roku. Sama jsem učitelka na 1. stupni na řekla bych lepší (lidštější, možná trochu modernější), ale pořád tradiční škole, takže tohle téma znám z první ruky. Z jedné strany mám pocit po tomhle videu, že mé povolání nemá smysl a měla bych skončit a nepodporovat dále tento systém, na druhou stranu, změnit takto dlouho fungující systém nejde ze dne na den. A jak by dopadlo to nynější tradiční školství, kdyby z něj odešli ti ještě ne tak systémem zkažení učitelé, kteří se alespoň snaží školní život dětem trochu "zpříjemnit"? Takže pro zatím zůstanu a budu se snažit alespoň trochu zlepšit nynější situaci, i když jako učitelé jsme svázání systémem a rodiči. Navíc se snažím trochu uklidnit tím, že pan Dušek a paní Nováčková (stejěně jako hodně z nás) prošli právě tradiční navíc ještě komunistickou školou a podívejme se, jací smýšlející a uvědomělí lidé z nich jsou? Takže asi jde být dobrým člověkem i přes nástrahy tradiční školy. Ještěže tak!
MrDoublebass01
MrDoublebass01 Před rokem
Jen se marně neuklidňujte tím, že ,,není to tak špatné, aby to nebylo ještě horší“, to skutečně mizérii v jakémkoliv oboru lépe neposune. Ano, pokud budete sloužit systému jako vaši kolegové s vymytými mozky opakujícími donekonečna dětem v kostelních lavicích ty žvásty z učebnic opatřených státní doložkou, vaše práce, stejně jako práce vašich 158000 kolegů jsou opravdu vyhozené peníze, nic ve zlém. Kdybyste si Vy i další probuzení kolegové řekli NE, my tuhle hrůzu na dětech páchat nebudeme, systém by se rozpadl a ten hnus, ve kterém je, by zmizel. Nevím, proč učitelé netouží dělat lepší práci, která nebude tak hrozně negativně ovlivňovat děti, které za nic nemůžou jenom proto, že jim nic neříká vývinová psychologie, ačkoliv se z ní dělají na peďácích zkoušky. Kdybyste ji totiž znala, nikdy byste dobrovolně tzv. tradičním způsobem neučila. Na ty dva se neohlížejte ani nevymlouvejte, to je opravdu jiná sorta. Dušek nikdy žádné principy neuznával, proto se cítil svobodný a měl tak rychlý mozek, že mu tradiční škola nevadila. Narazil ale na vysoké. Paní psycholožka je tak perfektně vzdělána ve vývinové psychologii jako možná max. 5 lidí v naší zemi a byla velmi odvážná, nebála se o své živobytí, když po sametpodvodu opustila jistou ale bezvýchodnou práci v ped.-psych. poradně a šla ihned jak to bylo možné rozšiřovat základní principy, které pedagogové za 5 let studia žvástů na peďácích neslyšeli a dodnes neslyší nebo slyšet nechtějí.
Anna Stevkova
Anna Stevkova Před rokem
velmi sa teším, že sa dá také niečo počuť, že existuje také vzdelávanie
Lubos Safarik
Lubos Safarik Před rokem
Výborný povídání :-D studenti a absolventi Vysoké školy života jsou zajisté nadšeni :-D
666barbar66
666barbar66 Před rokem
Vševědoucí striga a mentálně masturbující Dušek. No jo, co čekat? :-D
666barbar66
666barbar66 Před rokem
@MrDoublebass01 To nejsou urážky... A kromě toho, Dušek začal! :-D
MrDoublebass01
MrDoublebass01 Před rokem
Bez urážení by to nešlo?
Arnošt Kult
Arnošt Kult Před rokem
Jaroslave Dušku - geniální - ano - vědomé početí dítěte!
Jiri Vobejda
Jiri Vobejda Před rokem
...z nej nic nebude...dva zápory jsou plus,muže tedy být z něj cokoliv či vše.
Radim NatureEverything
přesně jak pan Dušek říká,nemelo by se dít v mnoha pripadech to: no tak se to stalo,tak se vezmeme..takove to nucene manželství,v tom je velka chyba dnešních novych rodin.nevydrzi jim to. velmi fajn pravdive video a pan Dusek je super
Bruno Lars
Bruno Lars Před rokem
Lidé sou mnohdy krutejsi mezi sebou i k iným bytostem jako zvirata,lidska krutost je úmerná jejich inteligencii
Kateřina Vlasáková
Shlédla jsem celé video, které bylo velmi zajímavé a já jsem ráda, že existují takoví lidé, kteří tyto vědomosti o jiných formách vzdělávání šíří dál. Po cca 2 hodinách se v ve videu mluví o tom, jak mají děti zájem se učit to, co je baví, že mají vlastní portfolio s tím, čím se zabývají, a že spousta i začne po škole podnikat, protože mají čas na sebepoznávání. Vychodila jsem jen střední školu, byla jsem sice 2 roky na vysoké, kde jsem ale nevydržela a radši šla do zaměstnání, které, jak jsem po několika měsících zjistila, mě nebavilo, omezovalo. Co bych dala za takové své portfolio a za to, abych věděla, jaká jsem, co mě baví a nedělám to jen proto, abych se vyhla trestu. Ušetřila bych si nesprávný výběr školy, nesprávný výběr zaměstnání, bádání nad tím, jestli za něco stojím, když chci změnit obor zaměstnání, ale nemám zkušenosti a firmy mi na zaslaný životopis ani neodepisují. Až teď po necelých 5 letech (po střední škole) se teprve poznávám, zjišťuji, co mě baví a mám v tom upřímě řečeno guláš, protože je to úplně jiný způsob myšlení a to mě nikdo neučil. Vždycky jsem byla hodná holčička, která poslouchala bez dotazů, protože tak to měli všichni rádi a tak MĚ měli všichni rádi. Poslední má myšlenka bude, že se také bojím dělat chyby a i nyní, když píšu komentář, po sobě kontroluji celý text, zda tam nemám hrubku. Místo abych v chybách viděla možnost se zlepšovat, budu o chybě přemýšlet jako o nežádoucí. Tolik k mé zkušenosti s "normálním" školstvím. :)
Marie F.
Marie F. Před měsícem
mám podobný životní příběh jako vy, ale trochu okořeněný..
zinami lápka
zinami lápka Před rokem
Krásný den, pokud si tuto zprávu čte někdo, kdo přemýšlí nad založením svobodné školy, pracuje na zakládání, či by se chtěl jinak pokusit o vytvoření prostoru, kde se děti i dospělí budou potkávat a všichni se od sebe učit, dozvídat, moc ráda bych čímkoliv, co bude v mých silách, pomohla. Ozvěte se na mail: undekagon@gmail.com I pokud by se někdo chtěl na toto (klidně i jiné) téma pobavit, napište. Také mám spoustu otázek a nápadů a myslím si, že stojí za to, veškeré ty nápady, otázky a problémy prodiskutovat, promýšlet a spojit se. Jinak bude bohužel tento přirozený prostor asi odebírán stále většině dětí...
Irena Partyšová
Irena Partyšová Před rokem
Jak já školu nenáviděla... To byla pruda. Bavily mne pouze jazyky psychologie a marketing. Jinak nic. 😂😂🤗
Jan Vincúr
Jan Vincúr Před 2 lety
A nebyla by reforma školství možná tak, že by se prostě našel takový ministr, který by takovou reformu prosadil a zavedl?
Jan Vincúr
Jan Vincúr Před rokem
@MrDoublebass01 Měl jsem sestavený dopis minulé ministrini školství (ta co po nějaké aféře sama odstoupila), ve kterém jsem se o nutnosti této změny velmi sáhodlouze rozepsal, ale nakonec neposlal. Asi by si to přečetla a hodila do koše a nebo by se to k ní vůbec nedostalo. Někde jsem slyšel že na to aby se politici začali zabývat nějakou změnou nějakého zákona, je potřeba to sepsat a získat (podle zákona) alespoň 10.000 podpisů. A to by pro mě jako pro jednotivce byla dost sisyfofská práce. Přikládám ještě jeden zajímavý odkaz: www.eduin.cz/clanky/pripomente-si-film-tomase-skrdlanta-skola-demokracie-po-sedmnacti-letech/
Jan Vincúr
Jan Vincúr Před rokem
Jo jo. Připadá mi že každému systému v jakémkoli státě prostě vadí svoboda jednotlivce a nedej bože že by si jedinec o něčem rozhodl sám bez vědomí státu. Tady se po jednom každém z nás chce, abychom byli zodpovědní sami za sebe, ale pořád nám tu zodpovědnost (svobvodu) nědko bere, většinou tento stát a jeho systém vlády. A tak je tomu v tomto státě se se vším, školství nevyjímaje. Děkuji za postřeh o demokracii, upřímně si myslím že tady žádná není a nikdy nebyla (možná za první republiky, nevím) Vyrůstal jsem ještě v komunismu, ale fakt mi připadá že komunisti byli daleko větší demokrati než tato vládnoucí garnitura, která se blíží spíše oligarchii. Asi Vám něco říká škola Summerhill ale asi nevíte že taková hodně podobná je i u nás: www.zsrosice.cz/. Chtěl bych se tam někdy přijet podívat jak to tam funguje.@MrDoublebass01
Tereza H
Tereza H Před 2 lety
Nádhera ❤️. Viděla jsem už asi čtyřikrát 😉
Jah Man
Jah Man Před 2 lety
Divim se jak malo to ma shlednuti a jine kokotiny na Yt maji stonasobky. Kazdopadne kazdej svuj stesti strujce.
Bedřich Havelka
Bedřich Havelka Před 2 lety
Duše ku paráda. Díky ti.
sasased605
sasased605 Před 2 lety
Blažená jsem z řečeného byla od začátku až do konce. Děkuji moc.
Robert Kopl
Robert Kopl Před 2 lety
Základ je dítě vybavit osobním mentálním kompasem. Žádný rodič, žádná škola nemá šanci s dítětem udělat víc lepší práce jako Kompas YeahCoach. V něm se totiž děti obrací dovnitř sebe, do vnitřní moudrosti: www.yeahcoach.com/cs/nastroje-uspechu/kompas-kdo-jsem-pe-tos.htm.a7993p
Kovi73
Kovi73 Před 2 lety
"Musíme uvěřit, že každá bytost se vyvíjí sama od sebe a že to nejlepší, co můžeme udělat, je tento vývoj nenarušovat. Musíme si přiznat, že psychický život člověka je tajuplný… Příprava učitele je dvojí: pěstovat citlivost k těmto tajům a pěstovat citlivost k zázraku života, který se nám postupně odhaluje.” ~ Maria Montessori
Kej
Kej Před 2 lety
Já nevim...mě škola bavila...samozřejmě, že něco více a něco méně(a něco vůbec :D) . Něco jsem se učila i sama z vnitřní motivace, protože mě to zajímalo. Ale chápu, že takových moc není. Tím samozřejmě školství neobhajuju - obecně si také myslím, že je to špatný systém...Jen mě baví učit se nové věci a informace (ačkoliv teď už vidím, že stejně se člověk ve škole učil často hlouposti,zbytečnosti a lži)
Markéta Šebestová
Krása, Díky ! Jsem pyšná na to, že u nás na Slovácku máme už taky od září novou svobodnou komunitní školu - slovackaskola.cz/ 😜💣💥💣💥🙃
Mašinka Tomáš
Mašinka Tomáš Před 2 lety
Dají se následky takového školství odčinit u dospělého člověka?
Marie F.
Marie F. Před měsícem
odnaučit se to dá, ale chce to hodně trpělivosti, tedy vymazat starý programy v hlavě..
MrDoublebass01
MrDoublebass01 Před rokem
Možná jen léta chodit na psychoterapii...
Vampyresence CZ
Vampyresence CZ Před 2 lety
Je fakt že děti jako takové potřebují individualitu pro svůj rozvoj.A anskuling jim takový rozvoj může poskytnout.Věřím že se za pár let,tato metoda osvědčí a začne se aplikovat.
Peter Nemec
Peter Nemec Před 2 lety
Ja som to kedysi zhrnul takto, ale mnohým sa to nepáčilo: "Deti sú úžasné bytosti, kým z nich výchovou a vzdelávaním nespravíme debilov na svoj obraz." Je to vynikajúce video, ďakujem.
Helena H
Helena H Před měsícem
Máte pravdu. Mladí lidé kteří nemají inspiraci do budoucnosti, nemají naději přežít. Žít je totiž neláká, nemají vidinu svého budoucího života. Škola nevzďělává, nevychovává. Učitelé jsou bez talentu učit, neví proč učit, jak učit, co učit. Tady babička Jana, něco zná, ale učit ve škole to už né, prosím né 😃
Lučina G
Lučina G Před 2 lety
veliká nádhera! děkuji.
Marek Šajner
Marek Šajner Před 2 lety
Ten pokrytec řekl v jiném pořadu, že je zastáncem volné výchovy(tuším, že v tom s panem Kostkou), ale teď je tady v popisku něco úplně jiného
Tom Frcis
Tom Frcis Před 2 lety
csvid.net/video/video-PDHIyrfMl_U.html asi tak ....
MrDoublebass01
MrDoublebass01 Před 8 měsíci
@Jana Nováčková Paní Nováčková, dala byste mi na sebe e-mail? Potřeboval bych s Vámi konzultovat, na kurzech RBR už bohužel nelektorujete... Děkuji.
Jana Nováčková
Jana Nováčková Před 2 lety
Děkuji za tento link, vypovídá to o výchově a vzdělávání dětí víc než hodiny slov.
Iveta Gondova
Iveta Gondova Před 2 lety
Veeeeeelmi múdra žena 🙂
Jiří Mach
Jiří Mach Před 2 lety
Mám rád tu kombinaci vážných témat a humoru, jen to někdy rozlišit. :) Všechno krásné, ale trošku někdy vytržené z kontextu. A nepadlo, že to dítě co chybělo na obrázku s jídlem může být mrtvé, protože mu nic nechutnalo, nebo nechtělo jíst. ;P
MrDoublebass01
MrDoublebass01 Před 8 měsíci
Co se vám z řečeného ve videu zdálo vytržené z kontextu?
Jana Sucha
Jana Sucha Před 2 lety
Moc DÍKY!...skvělá přednáška!..
FeliX HEJTMAN
FeliX HEJTMAN Před 2 lety
LIKOS
Pysful
Pysful Před 2 lety
Mimo lidi🤦‍♂️
ForyshaCZ
ForyshaCZ Před 4 měsíci
csvid.net/video/video-aLPA7phRAGw.html
L S
L S Před 2 lety
Moje slova. Akurat ze toto som si myslel uz ked som mal 5-6r.......
Dana Moučka
Dana Moučka Před 2 lety
pamatuju si jak jsem se naučila celou fyziku 7 třídy za dva víkendy sama
Dana Moučka
Dana Moučka Před 2 lety
bože můj vždycky jsem si dělala unschooling sama. můj mozek tak funguje tak, že nepotřebné věci filtruje, přijímá to co se v praxi potvrdí. vždycky to instinktivně dodržuju. komunistická škola byla strašná, školka ještě horší. odmítala jsem dělat domácí úkoly, protože jsem věděla, že jsou zbytečné a praktikovala sebevzdělávání. škola byla jen sociální experiment jak přežít šikanu.
Další
WWDC 2021 - June 7 | Apple
1:46:49
zhlédnutí 6 494 101
Volám
3:23
zhlédnutí 27 225